#EducationCanNotWait #NoLostGeneration

  • E-mail: info@hayatsur.org
Türkçe - English

Eğitim

Education enables upward socioeconomic mobility and is a key to escaping poverty. Nevertheless, millions of children are still out of school, and not all who do attend are learning. More than half of all children and adolescents worldwide are not meeting minimum proficiency standards in reading and mathematics. Disparities in educational opportunities and outcomes are found across regions, and sub-Saharan Africa and parts of Central and Southern Asia lag behind. As a result, many students are not fully prepared to participate in a highly complex global economy. That gap should provide the incentive for policymakers to refocus their efforts to ensure that the quality of education is improved, and that more people of all ages can access it.

 

 

 

Türkiye’deki kanunlar uyarınca Türk ve yabancı uyruklu çocuklar dahil olmak üzere Türkiye’deki tüm çocukların temel eğitimden yararlanma hakkı vardır.

Sizin çocuğunuzun da devlet okullarına erişim hakkı bulunmaktadır.

Devlet okullarında temel eğitim üç farklı kademeden oluşan 12 yıllık bir süreyi kapsamaktadır.

Bu sistem;

  1. Birinci kademe 4 yıl süreli ilkokul ( 2. 3. ve 4. sınıf),
  2. İkinci kademe 4 yıl süreli ortaokul (5. 6. 7. ve 8. sınıf)
  3. Üçüncü kademe 4 yıl süreli lise (9. 10. 11. ve 12. sınıf) olarak düzenlenmiştir.

Devlet okullarında eğitim dili Türkçedir ve eğitim ücretsizdir.

 

TEMEL EĞİTİM: 1. SINIF - 12. SINIF

Çocuğunuzu devlet okuluna ya da geçici eğitim merkezine kayıt ettirebilmeniz için çocuğunuzun 99 ile başlayan geçici koruma kimliğine sahip olması gerekmektedir.

Eğer geçici koruma kimliği yoksa, okul idaresi misafir öğrenci olarak çocuğunuzun kaydını yaptırıp, geçici koruma kimliğini aldığında statüsünü düzeltmektedir.

Çocuğunuzu bir okula kayıt ettirirken aşağıdaki belgeler ile başvuruda bulunmalısınız:

  • Geçici koruma kimliği
  • 2 adet vesikalık resim
  • Nüfus kayıt örneği (Nüfus dairesinden yada muhtardan alınmaktadır).

Çocuğunuzu okula kayıt ettiremediyseniz Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için: http://www.meb.gov.tr/baglantilar/mem/index_ilmem.php

 

MESLEKİ EĞİTİM

Bulunduğunuz bölgedeki Halk Eğitim Merkezleri’ne kayıt olarak mesleki eğitim kurslarına başvurabilirsiniz. Başvuru için en az ortaokul mezunu olmak şarttır ve yaş sınırı yoktur.

Halk Eğitim Merkezleri’ne kayıt olmak ücretsizdir. Halk Eğitim Merkezleri’ne kayıt yaptırabilmeniz için 99 ile başlayan geçici koruma kimliğine sahip olmanız gerekmektedir.

Halk Eğitim Merkezleri tarafından sunulan Türk dili, beceri geliştirme, hobi ve meslek edindirme kurslarına katılmak ücretsizdir ve kursun sonunda başarılı öğrencilere katılım belgesi verilmektedir.

Daha fazla bilgi için: http://mtegm.meb.gov.tr/

Üniversite ve Yüksek Öğrenim

Suriyeli öğrenciler, dil bilgisine sahip olmaları ve akademik gereksinimleri karşılamaları durumunda Türkiye’deki üniversitelere başvurabilirler.

Türkiye’de öğrenim görmek isteyen öğrencilerin her üniversite tarafından ayrıca gerçekleştirilen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını (YÖS) başarıyla geçmeleri gerekmektedir.  

YÖS’ü gerçekleştiren üniversiteler, sınav karşılığında belirli bir ücret talep edebilirler.

YÖS Başvuru ve Sınav Ücreti: Üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak 40 – 300 TL arasında ücretler talep edilmekte, ödemeler üniversitelerin web sayfasında belirtilen TL, DOLAR veya EURO hesaplarına elden veya kartla yatırılabilmektedir.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki üniversitelerin web sitelerini inceleyebilirsiniz:

 

Türkiye’deki tüm üniversite listesine buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.yok.gov.tr/web/guest/universitelerimiz

Eğitim programları ve kabul şartları üniversitelerin internet sitelerinde mevcuttur.

Yabancı öğrencilerin başvuruları hakkında üniversitelerin internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Türkiye’deki üniversitelere kayıt olabilmek için gereken genel şartlar:

  • Suriyeli öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere kayıt olabilmeleri için öncelikle Türk makamları tarafından verilen geçerli bir kimlik belgesine sahip olmaları gerekmektedir (ikamet izni/ Geçici Koruma kimlik belgesi).
  • Ortaöğretimin (12. Sınıfın) tamamlandığını gösteren belgeler.
  • 12. sınıfı Suriye’de ya da Milli Eğitim Bakanlığı dışındaki herhangi bir eğitim kurumunda tamamlayan öğrencilerin lise transkriptlerini Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Birimine onaylatmaları gerekmektedir.

Verilecek olan belge resmi başarı belgesi olarak değerlendirilecektir ve Türkiye’deki üniversitelere kayıt ve burs programlarına başvuru süreçlerinde kullanılabilecektir.

Bu genel şartlar yüksek lisans ve doktora için de geçerlidir.

Yabancı ve Suriyeli öğrencilere sunulan burslar hakkında bilgi almak için lütfen Türkiye Bursları web sitesini ziyaret ediniz  www.turkiyeburslari.gov.tr